Zebranie oddziału PTN 15.09.2022

15 września 2022r. odbyło się spotkanie członków olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Tradycyjnie comiesięczne spotkanie odbyło się w Sali Kromera Zamku Kapituły Warmińskiej, miłą niespodzianką okazał się wystrój sali bogato ozdobiony obrazami i rzeźbami z zakończonej ekspozycji z innej części zamku.
Członków tradycyjnie przywitał prezes dr Zdzisław Czaplicki, następnie Pan Dawid Sawicki rozpoczął bardzo interesującą prelekcję pt. „Monety okresu międzywojennego Austrii. Historia monet obiegowych i okolicznościowych w latach 1918 – 1938 wraz z omówieniem sytuacji politycznej”. Przy okazji można było zobaczyć monety w omawianego okresu, w tym złote 25 szylingów z 1927 roku.
Z kolei jeden z kolegów zaprezentował projekt platformy do zakupu i wymiany numizmatów skierowanej do członków PTN Olsztyn pod adresem https://aukcje.kuferek.eu
Omawiając plan emisyjny monet okolicznościowych NBP na rok 2023, z satysfakcją przyjęto informację, iż w lutym ukażą się 2 pozycje związane z Olsztynem tzn. banknot kolekcjonerski 20 zł Mikołaj Kopernik oraz srebrną monetę 50 zł o wadze 2 uncji z wizerunkiem Mikołaja Kopernika i Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Ogromny wkład w ową inicjatywę włożył prezes dr Zdzisław Czaplicki.
Podczas zebrania oficjalnie powitano kolejnego nowego członka towarzystwa, który otrzymał legitymację członkowską.
Poruszono również temat planowanej wycieczki członków olsztyńskiego PTN do Malborka.

Z numizmatycznymi pozdrowieniami

X