Porady numizmatyczne

Czyszczenie i konserwacja monet

Konserwacja monet to złożony i trudny proces,  szczególnie dla początkujących kolekcjonerów.

Generalna zasada to , pozostawić monetę w takim stanie jakim jest. Nieodpowiednie działania mogą uszkodzic monetę lub obniżyć jej wartość kolekcjonerską .

Pamiętajmy , że piekna stara patyna nie tylko uwypukla rysunek monety ale również jest  gwarantem   oryginalności .

Jeżeli jednak koniecznie chcemy lub musimy ratować monety,  możemy  wykonać czyszczenie i konserwację monet  . W pierwszej kolejności należy zapoznać się z tematem i sposobami czyszczenia i konserwacji . Pamietajmy , że monety wykonane są z różnych stopów metali i wymagają różnych metod i środków czyszczących .

Poniżej kilka podstawowych zabiegów , które moga poprawić i zachować na lata piękny wygląd numizmatów .

W zasadzie najbardziej bezpieczną metodą czyszczenia jest woda z delikatnym środkiem namydlającym np w płynie .  Metoda ta nadaje się do większości typów monet , usuwa delikatny brud , tłuszcz .

Nie wolno czyścić monet mechanicznie z użyciem szczotek , metalowych , ostrych narzędzi czy proszków . Zniszczymy w ten sposób monetę.

SREBRO Ag :

W przypadku srebra , piękna , naturalna , równa patyna podkreśla wizerunek monety i podnosi jej wartość . Nigdy tego typu patyny nie czyścimy . Monety srebrne miały przez wieki różną zawartość / próbę srebra i różne domieszki .

Na monetach srebrnych może występować zielononiebieskie lub zielone naloty , nazywane śniedzią/grynszpanem .

Najprostszą metodą jej usunięcia ale nie bardzo skuteczną jest próba usunięcia za pomocą soku z cytryny . Następnie należy opłukać wodą .

Bardziej skutecznym preparatem jest roztwór wodny amoniaku (woda amoniakalna) . 25% można stosować jedynie do monet wysokiej próby . W przypadku pozostałych należy używać roztworu 5% .

Gdzie pozyskiwać numizmaty ?

W czasach powszechnego dostępu do internetu , zakup monet nie stanowi dziś problemu. Obecnie największą podaż oferują popularne portale aukcyjne : Allegro.pl , e-Bay.pl , Olx.pl .

Drugim źródłem są wyspecjalizowane firmy numizmatyczne . Oferują one sprzedaż monet na swoich stronach internetowych , organizują aukcje online i stacjonarne . Posiadają również swoje sklepy stacjonarne .

Trzecim miejscem pozyskania numizmatów , mogą być wszelkiego rodzaju grupy tematyczne np. na portalach społecznościowych typu facebook .

Czwartym miejscem to giełdy staroci , numizmatyczne organizowane od lat w większych miastach a czasami i wsiach / Kiermusy na Podlasiu/

Pozyskać monety można również w Narodowym Banku Polskim . Dotyczy to przede wszystkim monet nowo bitych kolekcjonerskich .

Dobrym źródłem wymiany sprzedaży są kluby / towarzystwa numizmatyczne .

Katalogowanie monet

Po wielu miesiącach lub latach kolekcjonowania , nasz zbiór rozrasta się do do dużych rozmiarów . Wkrada się chaos.

Rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie własnego katalogu kolekcji .

Ma on na celu usystematyzowanie naszych zbiorów  , pogłębienie wiedzy o poszczególnych egzemplarzach .

W przeszłości stosowano karty katalogowe w postaci papierowej , opisującej parametry , wizerunek monet.

Obecnie coraz bardziej popularne są odpowiednie programy komputerowe .

Pozwalają one na bardzo szczegółowe opisanie eksponatów , grupowanie , filtrowanie wg parametrów , automatyczne wyceny kolekcji itp.

artykuł w przygotowaniu

X