Fałszywe monety Wolnego Miasta Gdańsk . Monety Wolnego Miasta Gdańsk to jeden z bardziej ulubionych tematów kolekcjonerskich wśród numizmatyków . Niestety wraz z rosnącą popularnością wśród polskich i zagranicznych kolekcjonerów oraz wzrostem cen na rynku numizmatycznym , monety „doczekały się” wielu fałszerstw. Popularność kopii wynika również ze stosunkowo prostych wizerunków stempli monet tego okresu . Wśród kopii spotykamy egzemplarze proste do „wyłapania”, takie jak odlewy czy nieudane kopie z chińskie . Istnieją na rynku również bardziej profesjonalne fałszerstwa . Mają one bardzo zbliżony wizerunek do oryginału , wagę , zabrudzenia a nawet „patynę” . Niestety fałszywki pojawiają się również w sklepach numizmatycznych , a nawet można było spotkać w popularnych slabach firm gradigowych .
Fałszywe 1/2 guldena 1923 i 1927 rok Wolne Miasto Gdańsk
Jedną z bardziej fałszowanych monet tego okresu jest 1/2 guldena z 1923 i 1927 roku. Poniżej przedstawiamy charakterystyczne cechy pozwalające odróżnić większość monet oryginalnych od kopii . Oczywiście na rynku mogą pojawiać się kopie o innych cechach charakterystycznych lub po „ulepszeniach” . Dlatego przy zakupie tego rodzaju monety, należy zachować szczególną ostrożność i weryfikować przedmiot pod wieloma czynnikami . Sprawdzajmy wizerunki , wagę , dźwięk wydawany po lekkim uderzeniu , próbę materiałową /np. srebro nie przyciąga magnesu / , źródło pochodzenia , czy moneta ma starą , naturalną patynę .
Cechy fałszywych monet 1/2 guldena z 1923/1927 roku .
- większa przerwa pomiędzy otokiem a końcem masztu z flagą
- węższy otok od oryginału
- inny kształt masztu i lin , grubsze , bardziej pionowe kreski
- duże przerwy pomiędzy końcem lin i masztów
- rowkowanie rantu bez dodatkowej beleczki
- różnice w wadze : oryginał około 2,5 g , kopie 2,65 g
- Przedstawione kopie z datą 1923 i 1927 mają wadę stempla , ” kropeczkę” przy pierwszej linie prawego , drugiego poziomu masztu.
- Monety fałszywe z datą 1923 mają mniej kształtne liternictwo i źle rozplanowane rozmieszczenie liter po szerokości monety .
Ad.3 Inny kształt masztu i lin , grubsze , bardziej pionowe kreski .
Rant monety oryginalnej i falsyfikatu.
Ad.5. Kształt ząbkowania z dodatkową beleczką wewnątrz rowku , element charakterystyczny dla monet oryginalnych 1/2 guldena i 1 guldena z 1923 i 1927 roku.
Awers monety oryginalnej i falsyfikatu .
Ad.8. Fałszywe monety z datą 1923 mają mniej kształtne liternictwo i źle rozplanowane rozmieszczenie liter do szerokości monety .
Wady liternictwa fałszywej monety zostały poprawione w roczniku 1927 przy niezmienionym / błędnym wizerunku kogi.
W kopii 1/2 guldena z datą 1927 poprawiono liternictwo , jest ono bardziej zbliżone do oryginału . Pozostały jednak różnice , łatwe do wychwycenia jak np. inne umiejscowienie liter „fr” w słowie „freie”, czy duża różnica w wyglądzie cyfry daty „7” . Wizerunek strony monety z „kogą” , pozostał bez zmiany , z charakterystycznymi błędami np. kształtem lin , masztu , otoku i ząbkowania bez dodatkowej „beleczki” . Identyczny wizerunek strony z kogą w obu „rocznikach” świadczy , że obie kopie pochodzą z tego samego „warsztatu” . Duża ilość na rynku tego typu kopii jest zaskakująca , „produkcja” musiała być spora , „zautomatyzowana”.
Oryginalne 1/2 guldena z 1923 i 1927 roku Wolne Miasto Gdańsk
Wizerunki do porównania monety oryginalnej i kopii
Kiedy pojawiły się fałszywe 1/2 guldenówki 1923/1927 Wolnego Miasta Gdańsk.
Kiedy pojawiły się tego typu pierwsze fałszywki ? Z dostępnych źródeł wynika , że monety zaistniały na rynku polskim przed rokiem 2004 . Z tego roku znanych jest kilka pozycji aukcyjnych – na szczęście w porę wycofanych przez sprzedawców . Być może przybyły one ze wschodnich „manufaktur” . Jednak nie można wykluczyć , że tak jak inne monety kruszcowe , mogły być również fałszowane w okresie ich funkcji monety obiegowej w latach 20-30-tych XX wieku. Precyzja wykonania , charakterystyczne cechy prezentowanych egzemplarzy sugeruje , że w tym wypadku fałszerstwo wykonane zostało na szkodę kolekcjonerów w późniejszym okresie .
„Fałszywe monety Wolnego Miasta Gdańsk” autor : DW – PTN Olsztyn