Monety od 1991

KATALOG MONET 1764-1943data aktualizacji
Monety S.A. Poniatowski 1764-179510.09.2019
Monety Oblężenia Zamościa 181317.01.2021
Monety Księstwa Warszawskiego 1807-181514.05.2022
Monety Wolnego Miasta Kraków 1815-184606.07.2018
Monety Powstania Listopadowego 183114.05.2022
Monety zaboru austriackiego 1774-179405.10.2018
Monety zaboru pruskiego 1796-181726.01.2019
Monety zaboru rosyjskiego 1815-186403.01.2021
Monety dla ziem polskich 1916-191827.01.2019
Monety II Rzeczpospolitej Polskiej 1923-193910.05.2022
Monety Wolnego Miasta Gdańsk 1920-193908.09.2018
Monety Getta w Łodzi 1942-1943 22.07.2018
Monety Generalnej Guberni 1939-194501.10.2018
Monety PRL 1949-199014.05.2022 - w opracowaniu
Monety od 199129.12.2021 - w opracowaniu

ZARYS HISTORYCZNY

Monety obiegowe 1995-2013

1 grosz

materiał : mosiądz manganowy MM59 | średnica : 15,5 mm  | waga : 1,64 g | rant : ząbkowany


2 grosze

materiał : mosiądz manganowy MM59 | średnica : 17,5 mm  | waga : 2,13 g | rant : gładki



5 groszy

materiał : mosiądz manganowy MM59 | średnica : 19,5 mm  | waga : 2,59 g | rant : na przemian gładki/ząbkowany

10 groszy

materiał : miedzionikiel MN25 | średnica : 16.5 mm  | waga : 2,51 g  | rant : na przemian gładki/ząbkowany

20 groszy


materiał : miedzionikiel MN25 | średnica : 18.5 mm  | waga : 3,22 g  | rant : ząbkowany

50 groszy

materiał : miedzionikiel MN25 | średnica : 20.5 mm  | waga : 3,94 g  | rant : ząbkowany


1 złoty

materiał : miedzionikiel MN25 | średnica : 23,0 mm  | waga : 5,00 g  | rant : na przemian gładki/ząbkowany


2 złote

materiał : pierścień : brązal CuAl6Ni2 , rdzeń : miedzionikiel MN25 | średnica : 21.5 mm /rdzeń 12,0 mm | waga : 5,21 g  | rant : gładki


5 złotych

materiał : pierścień : miedzionikiel MN25 , rdzeń : brązal CuAl6Ni2 | średnica : 24.0 mm /rdzeń 16,0 mm | waga : 6,54 g  | rant : moletowany nieregularnie

1 grosz

2 grosze

5 groszy

1 grosz

2 grosze

5 groszy

10 groszy

20 groszy

50 groszy

1 złoty

10 groszy

20 groszy